Rosa Khutor

Rosa Khutor Kayak merkezi Rusya’da bulunan ve Kafkasya’daki dağların üzerinde kurulmuş olan bir kayak merkezidir. Rosa Khutor kayak merkezi, 2286 metre rakımına sahip bir alanda kurulmuş olan gayet modern şartlara sahip bir tesistir.

Rosa Khutor Kayak Merkezine ait pist özellikleri nelermiş bir bakalım. Kayak merkezinde bulunan farklı pist alanlarının toplam uzunluğu 77km’ yi aşmaktadır.Pistlerin bulunduğu farklı yükseklikler ise 819 metre ile 2286metre aralıklarında konumlanmıştır. 3 adet 11 km’lik Siyah Pistler, 4 adet 11 km’den oluşan Kırmızı Pistler, 8 adet 25 km’den oluşan Mavi Pistler ve 2 adet 5 km’den oluşan Yeşil Pistler olmak üzere her düzeye uygun kayak pisti bulunmaktadır.
Rosa Hutor kayak merkezi Rusya’nın en büyük kayak merkezlerinden biridir. Merkezdeki pist alanlarındaki ulaşımı ve taşıma hizmetini gören toplam ve 19adet teleferikmekanik sistemleri ile 17 adet ayrı pist üzerinde hızlı ve akıcı bir taşıma sistemibulunmaktadır.
Rosa Khutor kayak merkezinde bulunan pistler tüm kış sporlarının yapılabileceği özeliğe sahiptir.Bu nedenle çeşitli sporcuların uğrak yeri durumundadır.

Rosa Khutor kayak merkezi,2014 Kış Olimpiyatları serbest stil kayak sporlarına ev sahipliği yapmıştır. Olimpiyatlar 6 Şubat ve 21 Şubat 2014 tarihlerinde,10 farklı dalda olmak üzere Rosa Khutor kayak merkezinde gerekleşmiştir.

Olimpiyat oyunlarına toplamda 30 ülkeden277 sporcu atlet katılmıştır. Yarışların sonunda en çok altın madalya kazanan 1. Ülke Kanada, 2. Ülke ABD ve 3. Ülkede Rusya olmuştur.

Sizlerde dünya sporcularının bulunmuş olduğu pistlerde kaymak isterseniz, rezarvasyon işlemlerinize şimdiden başlayın derim.

Rosa Hutor kayak merkezi Soçi Havaalanı sadece 1 saatlik mesafede bulunmaktadır.