Menekşe

Menekşegil familyasından gelmekte olan menekşe; koyu mor renkli olan ve otsu özellikte, çok güzel görselliği olan salon çiçeklerinden bir tanesidir. Yetiştirildiği yerlerden bahsedecek olur isek; pek çok ülkede rahatlıkla yetişebildiğini görmekteyiz. Yüzlerce çeşide sahip olmakla birlikte; nem ve aydınlıktan hoşlanan ancak aşırısından zarar gören bir çiçek çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.

Ülkemizde süs bitkisi olarak özellikle yer alan menekşenin sadece bu özelliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda tıbbi açıdan da önemli bir yere sahiptir. Hercai menekşe ve kokulu menekşe ülkemizde bulunan ve en yaygın olan çeşitleridir. Dünyada ise 450 çeşidi bulunan bu hoş bitkinin; bakımı zor değildir. Sadece biraz özen gösterilmesi gerekir. Özellikleri açısından baktığımızda kokulu menekşenin çok hoş bir mor rengi bulunmakla birlikte , güzel de bir kokusu vardır. Güneş ışığını alan ve özellikle bir perde arkasında yer alan menekşe son derece sağlıklı şekilde gelişir. Yerine dikkat etmenin yanı sıra beslenmesine de dikkat etmemiz gereken bu hoş süs bitkisine bakarken saksı seçimine de özen göstermek gerekir. Drenaj deliği olan ve yayvan bir saksı en doğru seçim olacaktır. Drenaj deliği olması ve saksının yayvan olmasının sebebi ise; oksijen akımını sağlamasıdır.

Menekşenin bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da ; nemin önemidir .Sulama yaparken de suyu saksının altından eklemeliyiz ve saksının dibinde biriken fazla suyu da yaklaşık 20 dakika kadar sonra dökmek gerekir. Kloru sevmeyen menekşeyi sularken de oda sıcaklığında su tercih edilmelidir.