FİDAN ETİKETİ

Bitkilerin üzerlerinde kimlik bilgilerini rahatlıkla görebildiğimiz genelde bitkinin gövdesine bir klips yardımı ile asılabilen etiket çeşitlerini hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Bu etiket çeşitleri suya, yağmura güneşe, neme karşı dayanıklı olan pvc maddeden üretilen etiket gruplarıdır.

Bazı fidanların bahçeleri bulunmaktadır. Örneğin bazı fidanlar büyük saksılarda birkaç adet bulunabilirken bazı fidan ağaçları da tarla ve bahçelerde yüzlerce ve binlerce olmak üzere tohumdan yeni yetişmektedir. Bu gibi durumlarda fidanların her birine tek tek etiket takma işlemi uygulanmaz. Sökülüp dağıtımı yapılırken yâda yapıldıktan sonra alıcı kişilerce yapılmaktadır.

Fidanların yerde yetiştirildiği zaman zarfında ve değişik fidan çeşitlerinin bulunduğu bir alanda kullanılan etiket türü bitki üzerine asılan etiket türünden farklı olmaktadır. Bu aşamada kullanılan etiketler, bitki tabela etiketi şeklinde bahçedeki aynı türde olan binlerce bitkiyi tek bir etiket ile tanımlamamız mümkün olabilmektedir. Sentetik malzemeden üretilen ve dış ortam koşullarına uygun fidan tabela etiketleri, tabelanızın büyüklüğü doğrultusunda baskıdan çıktığı gibi kendinden yapışkanlılık özelliği ile tabela üzerine yapıştırılarak tüm doğa koşulları karşısında uzun bir zaman zarfında bilgilerin kalıcılığını muhafaza etmektedir.