Beyaz Eşya

Üretilen ilk çeşitlerinin dış rengi itibariyle “beyaz eşya” olarak isimlendirilen elektrikli ve elektronik dayanıklı ev eşyalarının genel adıdır. Ülkemizde yerli ve yabancı sermayeli yerleşik üretim tesisleri bulunmaktadır. Bu tesislerdeki üretim Türkiye iç piyasasının yaklaşık %90’ını karşılamaktadır.

Beyaz Eşya sektörünün ürün yelpazesindeki buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ocak gibi temel ürünlerle başlayan çeşitlilik küçük ev aletleri ile devam etmektedir.

Beyaz eşya ürünlerinin temel özelliği dayanıklı tüketim malı olmasıdır. Bu nedenle tüketici aldığı eşyanın uzun ömürlü olmasını ve ihtiyaçlarını öngörülen sürede karşılamasını beklemektedir. Yapılan araştırmalar, beyaz eşya kullanıcılarının satın almadan önce ürün kalitesi ve fiyat araştırması yaptığını belirtmektedir. Satın alınacak ürünün kullanım ve montaj hizmetleri ile satış sonrası kontrol süresinin uzunluğu da göz önünde bulundurulmaktadır. Kontrol süresi şeklinde de tabir edilen garanti kapsamı ve süresinin uzunluğu kullanıcının ürüne yaklaşımını önemli ölçüde etkilemektedir. Garanti kapsamı içerisinde kullanımının satıcı tarafından karşılanması ise iyi organize olmuş bir satış ağının destekleyicisi teknik hizmetle mümkündür.

Tüketicinin ihtiyaçlarının karşılanacağı yönünde bir güven tesis etmek gereklidir. Beyaz eşya kullanım ve sorunları hakkında ülkemizdeki Ar-Ge çalışmaları her geçen gün farklı sonuçlarla kalitenin arttırılmasını sağlamaktadır. Doğaya uyumlu, enerji tasarruflu ürünlere ilginin artmasıyla çalışmalar enerji verimliliği şeklindeki üretime yönelmiştir.

Bir cevap yazın