Alissum

Geldiği familya; turpgiller familyası olup, deli otu olarak da geçen Alissum;100 kadar türe sahiptir. Lohularia maritima diye de bilinmekle beraber, Akdeniz Havzası ülkeleri ana yurdunu oluşturmaktadır. Her türün kendine özgü özellikleri vardır. 10 ile 25 cm arasında değişen boyları bulunmaktadır.

Yetiştirirken bahçe duvarını ve cam önünü tercih edebileceğiniz Alissum için, toprak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kireçli toprak seçimi yapılması gerektiğidir. Eğer seçiminiz hem kireçli toprak olur, hem de yetiştirilen yer güneşli olur ise; çiçeğiniz sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder. Yetiştireceğiniz yer cam önü olacak ise; sepet saksı kullanımı yaparsanız, çok hoş bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Bakımı sırasında çiçek gelişiminde azalma görüyorsanız yapmanız gereken şey dallarını kopartmak olmalıdır. Böylelikle hem çiçeğinizin açmasını , hem de coşmasını sağlarsınız. Üretimi de kolay olan bu hoş bitkide; kökten ayırma yöntemini kullanmanız mümkündür.

Kökten ayırma yöntemi uygulamasına yılın her zamanı uygundur. Eğer toprak ile kökten ayırım yapıp , bir yere dikecek olursanız ;kökten ayırma yöntemini kullanmış olursunuz. Kullanılan bir diğer yöntem ise tohumla yapılan üretimdir. Bu yöntemde de tohumları ekmek yeterli gelmektedir. Son derece kolay bir yöntemdir. Bakımı kolay olan bu bitkiyi bahçeleriniz de rahatlıkla yetiştirebilir ve renk cümbüşü yaşayabilirsiniz.