Akıllı İnsülin

Akıllı insülin, TİP 1 diyabet hastalarının gün boyu tekrarlanan kan testleri ve iğnelere gerek olmadan vücudun kan şekerini kontrol altında tutmayı sağlayan yeni bir ürün.

Henüz deney aşamasında olan akıllı insülin, günde defalarca insülin iğnesi kullanmak zorunda kalan şeker hastaları için devrim niteliği taşıyor.

Vücuda günde bir kez enjekte edildikten sonra vücutta dolaşmaya devam eden ve sadece lazım olduğu zaman kullanıma girerek hastanın dengelerini sağlayan bu akıllı madde şimdilik sadece hayvanlar üzerinde denendi. Bu deneyler sonucu uzmanlar, iğnenin en azından farelerde işe yaradığını söylüyor. Şimdi de bu teknolojiyi insanlar üzerinde denemeye hazırlanıyorlar. Ancak bu akıllı maddenin şeker hastaları üzerinde kullanabilmesi için yıllarca deney yapmaları gerektiğini de ekliyorlar.

Bu teknoloji, sadece insülin iğneleri ile ayakta kalabilen ve bu iğneleri kullanmazlar ise kan şekeri düzeyleri tehlikeli düzeylere ulaşan ancak iğne yapıldıktan sonra da kan şekerinin aşırı düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalan hastalar için hayatı çok kolaylaştıracak. Yıllardır kan şekerini daha kolay kontrol etmenin yollarını arayan diyabet uzmanlarının arayışlarının sonucu; Birkaç tipi geliştirilen bu teknoloji oldu. Bildiğimiz İnsülin’de kimyasal değişiklikler yapılarak elde edilen akıllı insülin, temel olarak normal iğne ile aynı işlevi görüyor. Kan şekeri yükselince devreye giriyor ve kan şekeri düşünce kendini devre dışı bırakıyor. İçinde ekstra molekül grubu bulunduran bu akıllı madde kanda dolaşan proteinlere yapışarak kanda geziyor ve kanda gezdiği sürece bir işe yaramıyor. Ancak kan şekeri yükseldiğinde kanda bulunan glukoz akıllı insüline kilitlenip onu harekete geçiriyor.

Meslektaşları ile birlikte laboratuvarda geliştirdiği bu madde ile bir süredir deneyler yapan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Doktor Danny Chou amacım “Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırmak” diyor.

One comment

  • insülün de akıllısı çıktı ya ben daha bişey demiyorum teknoloji çok farklı yerlerede gidebilir. Robotlar vs herşeyin ortaya çıkması normale biniyor