barkot okuyucu

Teknolojinin Hızı

Teknolojik gelişmelerin insan yaşamına kattığı bir başka elektronik alet barkod okuyucudur. Nüfusun artmasıyla birlikte, hızlı tüketim de yaşamımızın bir parçası haline geldi. Ticaretin yapıldığı her yerde, satılan tüm mal ve ürünlerin kendine ait, bir ürün numarası oluşturuldu. Bu ürün numarasına Barkod denir. Bu barkoda duyarlı ve üzerinde ürün numarasını okumak için geliştirilen alete ise barkod okuyucu denir.

Günlük yaşamımızın alışveriş ile ilgili kısmında mutlaka barkod ve barkod okuyucular ile karşılaşmaktayız. Barkod ve barkod okuyucu bize zamandan kazandırırken satıcının ise kaç adet ürün aldığını, bu ürünlerin kaç tanesini sattığını, elinde hangi ürünlerin eksildiğini, en fazla hangi ürünü sattığını vs. gibi tek tuşla bütün bunlar ile ilgili bilgiye ulaşabilir. Aynı zamanda ne kadar satış yaptığını, kasasına ne kadar para girdiğini yine tek tuşla öğrenebilir. Tüketiciler açısından ise zamandan tasarruf etmenin yanı sıra, aldığınız ürünün fiyatı, üretim tarihi, son kullanma tarihi gibi her türlü bilgiye de ulaşmış olursunuz.

Barkod okuyucular sayesinde çok kısa sürede binlerce mal girişi yapabilir, binlerce malı çok kısa sürede satabilirsiniz. Ayrıca bu satılan binlerce ürünün kaç tane olduğu, her birinin kaça satıldığı, kasaya toplam ne kadar para girdiği bilgisi 3-5 dakikalık bir zaman içinde öğrenilebilir. Barkod okuyucular iki çeşittir. Biri el tipi küçük diğeri ise biraz daha büyük sabit masa üstü tipidir. Her ikisinin de yaptığı iş aynıdır. Her ikisi de barkoda duyarlı kırmızı ışık göstergelidirler.